Lorne
Sculpture
Biennale

2011 Exhibition

2011 Exhibition > 2011 Exhibition DATES: October 15 � November 6, 2011 The curator was Julie Collins and the judges were Mary McCarthy, Corbett Lyon and Peter D. Cole.

2011 Exhibition

DATES: October 15 – November 6, 2011
The curator was Julie Collins and the judges were Mary McCarthy, Corbett Lyon and Peter D. Cole.

THE EXHIBITS:
There are 40 large Sculptures located along the beautiful coastal path from the Erskine River to The Pier, and 34 smaller sculptures which are displayed in various Lorne Shops. This year there is a new category called Sculpturscape, it involved 20 artists or artist teams who created a site specific work over a one-day period within 7-8 hours.

2011 ARTISTS
Sculpture Trail
Bruce Armstrong • Pam Clements • Ewen Coates • Mimi Dennett • Phil Doggett-Williams • Janet Forbes • Robert Hague • Matthew Harding • Anton Hasell • Brigit Heller • Anderson Hunt • Greg Johns • Gaby Jung • Forest Keegel • Caroline Kennedy • Inge King • Roman Liebach • David Long • Craig MacDonald • Annee Miron • Ben Morieson • Marsha Pels • Suzanne Playfoot • ElIzabeth Presa • John Wrigglesworth • Dean Putting • Jeff Raglus • Jackie Ralph • Robbie Rowlands • Julie Shiels • Stelarc • Candy Stevens • Greer Taylor • Carmel Wallace • Jason Waterhouse • David Waters • Fredrick White • Jamie Willis • Jud Wimhurst • Laura Woodward

Small Sculpture
Penny Algar • Dean Bowen • Helen Braun • Lyn Dickson • Frank Duyker • Jon Eiseman • Charles Farrugia • Savaad Felich • Linda Fish • Eliza-Jane Gilchrist • Robert Hague • Anton Hasell • Brigit Heller • Yvonne Kendall • Jonathon Leahey • Jan Learmonth • Craig MacDonald • David Mashall • John Marshall • Lucy McEachern • Genevieve McLean • Jamieson Miller • Gael O'Leary • Brian Paulusz • Ivana Perkins • Suzanne Playfoot • Elizabeth Presa • Anne Ross • Linelle Stepto • Tjanpi Desert Weavers • Kate Vivian • Liz Walker • Dawn Whitehand

Sculpturscape
Hannah Bertram • Sue Buchanan & Eli Giannini • Dorota Buczkowska • James Carey • Glen Clarke • Phil Hall • Matthew Harding • Brigit Heller • Greg Johns & Nicholas Uhlmann • Forest Keegel • Louise Lavarack • Ange Leech • Anthony Magen • Annee Miron • Joanne Mott • Joanna O'Toole • Shoso Shimbo • Petrus Spronk • Kate Vivian • David Waters

Performance Art
Stelarc • Jill Orr • Anastasia Klose

AWARDS:
Sculpture Trail Award – $20,000
Sponsored by Tom & Marianne Latham and Jack & Cynthia Wynhoven.

Plus a one month residency, accommodation and exhibition package supported by the National Sculpture Factory, Cork Ireland. www.nationalsculpturefactory.com

Winner “LANDINGS – LANDLINES – SONGLINES” Greg Johns

The Helen Macpherson Smith Trust Sculpturscape Award - $10,000
Sponsored by The Helen Macpherson Smith Trust.

Winner “SCORE, LORNE” Louise Laverack

Indoor Sculpture Award - $ 5,000
Sponsored by Billard Leece Partnership

Winner “TROJAN HAMMER” Robert Hague

Mars Gallery Career Development Award
Solo exhibition package in upstairs gallery for an emerging artist or an artist not represented by a commercial gallery.

Winner “TRACING” Brigit Heller

People’s Choice Award – $5000

Sponsored by Cape Otway Lightstation

Winner “NOW AND THEN” Candy Stevens

Rawscape Award - $500

Winner "Rock Pools" Jessica Bruzzaniti